İzmir Vip Matematik Özel Ders: Özel Ders Verebilirim ! Atanamadı Manken Oldu

GÜNCEL DUYURU! İZMİR'DE BİR İLK ! NLP ÖĞRENCİ KOÇLUĞU DESTEKLİ VIP MATEMATİK ÖZEL DERS

BİLGİ İÇİN HEMEN ARAYIN :0-534-526-79-19

Özel Ders Verebilirim ! Atanamadı Manken Oldu


Pınar YılmazBaşta şüpheleniyorsunuz; aslı var mı,reklam mı, diye. Yola öğretmenlik diye başlamış, sonunda modelolmuş. Büyük tezat. Ama olmaz da değil hani... Ne umdum ne buldum hikâyesi de değil pek. En iyisi kendisi anlatsın.

Hikâyeyi başa alalım...


Edirne Öğretmen Lisesi’ni çok yüksek bir dereceyle bitirdim. TrakyaÜniversitesi’ne birincilikle girdim. 5 yıl okudum. Hani hep, “Sadeceokuldakilerle yetinmeyin kendinizi geliştirin” derler ya. Ben de okurken Paris’e, Milano’ya gittim. Fotoğrafa merakım vardı, Edirne FotoğrafDerneği’nde 6 ay eğitim aldım. Edirne TV’de Edirne Gündemi adlıbir program sundum. Canlı yayındı hem de. Adresim ve Yörünge adlı yerel yayınlarda çalıştım. Sürekli birkendimi ifade etme çabam vardı.

Biraz da göz önünde olma isteği belki...
O da var tabii. Açık konuşmak lazım; öğretmenlikle ilgili Türkiye’de yapabileceğiniz şeyler belli. Sizi bir kalıba sokup yolunuzu çiziyorlar. Şu sınavları vermek zorundasın, şu sistematiğin dışına çıkmayacaksın...

Bunları o fakülteye girerken de biliyor olmalıydın.
Evet ama birebir tecrübe etmek başka. Fakülteyi ikincilikle bitirdim. Plaketimi aldım. Düşündüm. Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen olsaydım daha dar bir alanım olacaktı. Yanlış anlama, asla küçümsemiyorum. Annem babam da MEB öğretmeni. Yine maaşlı olayım ama hem araştırayım, hem yazayım, vizyonum genişlesin istiyordum. Öğretim görevliliğine yöneldim. ALES’e, KPDS’ye girdim.

Kaç puan aldın?
ALES’ten 73, KPDS’den 93.

Sonra?
Mastere başladım. Tez aşamasına geldim. Bir yandan da kadro açılsın, maaşlı öğretmen statüsüne gelebileyim diye bekliyorum. Bu şekilde bir buçuk yıl devam ettim.

‘RADİKAL BİR KARAR ALDIM’
Çok doğal bir süreç değil mi?
Evet ama okulun ödemeleri, kitap ücretleri, evimin masrafı... Bunlar da var. Tamam master yapıyorsunuz ama aslında okulunuz bitmiş, bildiğiniz işsizsiniz. Radikal bir karar aldım. Ailem Aydın Söke’de yaşıyor. Onlara yakın bir yere taşınıp modelliği de profesyonel bir şekilde yapmaya başlayacaktım. Üstüne Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk eğitimi aldım.

Bu kadar emek verdikten sonra biraz kolay vazgeçmiş sayılmaz mısın?
Her tarafınızı sınav sistemi ve çıkmaz yollar işgal ediyor. Başka şansınız kalmıyor ki.

Neden aklına ilk olarak mankenlik geldi, atıyorum hostes de olabilirdin.
Kuzenim öyle oldu. Ama grev yaptıkları için şu an işsiz. Modelliğe fotoğraf kursundaki arkadaşlarıma poz vererek başlamıştım. Bu işi seviyordum. “Neden olmasın” dedim.

Model olmak isteyip atanamama durumunu buna bahane etmiş olabilir misin?
Şu anki işime dört elle sarıldığım için insanlara öyle gibi gelmiş olabilir. Ama fırsat bulup öğretmenlik kariyerimi devam ettirebilseydim de aynı iş disiplininde, severek çalışıyor olurdum.

Kararına ailen ne dedi?
Annem destek oldu. Ama Türk babalarını bilirsin. Onun gözünde hâlâ küçük bir kızım. Beni sürekli kollamaya çalışıyor. Bazen de kıskanıyor açıkçası. Yine de ikisi de modern görüşlüdür. Ve en önemlisi hangi işi yaparsam yapayım iş ahlakımı kaybetmeyeceğimi bildiklerinden içleri rahat.

‘FOTOĞRAFLARA TAKILMAZSANIZ...’
Küçüklükten beri idealin öğretmen olmak değilmiş sanki...
Anadolu Öğretmen Lisesi çıkışlıyım. Hangi bölümü seçebilirdim ki. Bir de işin en başında yönlendiriliyorsunuz. “Garanti iş, parası da iyi, buna yönel.” Yetenekleriniz arka planda kalıyor. Bir çok değer, zekâ bu arada kaybolup gidiyor.

Kendini o kaybolup giden kesimin içinde mi görüyorsun?

Kaybolmamak için elimden geleni yapıyorum diyeyim.

Artık öğretmenliğe istesen de dönemezsin...

Pek çok kişi öyle düşünüyor. Kapıların kapandığını düşünmüyorum. Ama sürekli önüme bakıyorum. Ayrıca içinde öğretmenlik olan herkes bir şey öğretebilir. Özel ders verebilirim. Yine öğretirim. Bunun bir sınırı yok.

PINAR ERBAŞ/ Habertürk

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ÖĞRENCİ YORUMLARIMIZ