İzmir Vip Matematik Özel Ders: Özel Ders Nedir

GÜNCEL DUYURU! İZMİR'DE BİR İLK ! NLP ÖĞRENCİ KOÇLUĞU DESTEKLİ VIP MATEMATİK ÖZEL DERS

BİLGİ İÇİN HEMEN ARAYIN :0-534-526-79-19

Özel Ders Nedir


Özel Ders Nedir? Nasıl Uygulanmalıdır? Özel Dersin Kırmızı Çizgisi Niçin Önemlidir?

-->


Öğrencinin,sınıf ortamında grup dersinde eksik kalan öğrenmelerinin tamamlanması için uygulanan birebir öğrenme etkinliğine özel ders denir.Özel ders tarih öncesi çağlardan bu yana uygulana gelen en eski öğretim etkinliklerinden birisidir.

Özel derste öğrencinin öğrenme stilinin ne olduğu çok önemlidir.Çünkü o öğrenme stiline uygun çalışmalar yapıldığında öğrenme verimi çok yoğun olur.Öğretmenin kullanacağı doğru teknik ve taktiklerle özel ders amacına belli bir hedef ve program dahilinde ulaşacaktır.

Özel ders süreklilik ister.Kısa süreli uygulanan özel ders uygulamaları genellikle hayal kırıklığı yaratır.Yazılı sınavlar öncesi 1-2 seansta başarı elde etme söz konusu değildir.
Çünkü özel dersin kendine göre bir sistematiği vardır.Bu sistematik içinde;öğrencinin hedef belirlemesi,programlı çalışmayı alışkanlık haline getirmesi,her gün belli sayıda soru çözmesi,verimli çalışmayı öğrenmesi gibi uygulamalar mevcuttur,ve bunlar da belli bir zaman dilimi içinde alışkanlık haline gelir.Bu da beraberinde başarıyı getirir.

Bilgi öğretilmez öğrenilir ! Özel dersi,öğrencinin öğrenme ortamının merkezinde olduğu,bilgileri beyninde organize ederek kalıcılığını artırdığı bir etkinlik haline getirmek öğretmenin uygulayacağı uygun taktiklerle sağlanır.Bunlardan en çok bilineni,tarih öncesi çağlardan filozofların uygulamalarından bu yana süregelen soru-cevap yöntemidir.Öğretmen dersi soru cevap yöntemiyle anlattığı takdirde,öğrenci dersin sürekli içinde kalacaktır ve konsantrasyon sorunu ortaya çıkmayacaktır.

Özel ders seans süreleri 60-90 dk. arasında olmalıdır.Çünkü dersin akışı belli bir alt sınırı getirmekle beraber,öğrencinin algı veriminin düştüğü süreyi de geçmemelidir.Bütün bir seans uygulaması yerine 40+40 dk. ders ve 5 dk. ara vermek daha uygun olur.

Özel ders bitiminde,öğrencinin kısa süreli hafızasında öğrenilenler yerleşir.Bunun organize biçimde uzun süreli hafızaya aktarılıp kalıcı hale gelmesi için,öğrencinin bir dahaki derse kadar günlük tekrar ve soru çözümüyle öğrenilenleri pekiştirmesi gerekir.Bu aşama özel dersin en önemli ve en sorunlu aşamasıdır.Çünkü,bu aşamada öğretmenin doğrudan dahli yoktur,dolayısıyla öğrencinin sorumluluklarının farkında olup,ödevlerini ve tekrarlarını zamanında yapması gerekir.Bu yapılmadığı takdirde,öğrenme kalıcılığını yitirdiği için,özel dersin anlamı da ortadan kalkacaktır.Öğretmenin bu konuyu,özel ders  seanslarına başlarken veli ve öğrenci ile görüşüp,tekrar ve ödev yapımı konusunun özel dersin kırmızı çizgisi olduğunu vurgulaması çok önemlidir.-->

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ÖĞRENCİ YORUMLARIMIZ