İzmir Vip Matematik Özel Ders: İyi alışkanlıklarınızı güçlendirin

GÜNCEL DUYURU! İZMİR'DE BİR İLK ! NLP ÖĞRENCİ KOÇLUĞU DESTEKLİ VIP MATEMATİK ÖZEL DERS

BİLGİ İÇİN HEMEN ARAYIN :0-534-526-79-19

İyi alışkanlıklarınızı güçlendirin

-->

ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİRMEK ÖNEMLİDİR !
İyi Alışkanlıkları Güçlendirip, Kötülerini Atın.Özel derslerde kullandığımız verimli çalışma yöntemlerinin alışkanlık haline gelmesi için aşağıdaki yazıyı okuyun.
Alışkanlık, ya en iyi hizmetçidir, ya da en kötü efendi NATHANIEL EMMONS

Örneğin?, daktilo yazmayı öğrenen biri, "e" harfi yazmak istediği her seferinde yanlış tuşa basabilir. Başlangıçta bu, basit bir hata olabilir; ama, çok fazla tekrarlanırsa bir alışkanlık halini alacaktır. Önerilen tedavi şekli ise, o yanlış tuşa bilerek ve kasten bir süre daha basmaktır. Başka deyişle, sonunda bilinçli bir şekilde doğru, tuşa varmaya başlayana kadar, yanlış tuşa basmaya devam etmek...
Pek çok örnekte, bu işe yarar. Bazı alışkanlıklar bilinçaltı alanından bir kez çıkarıldıklarında, kolayca dağılıverir. Bu yöntem, kekemelik, tırnak yeme ve başka pek çok şeyin tedavisinde kullanılmıştır. Böyle bir tedavinin, özellikle eğitimli bir psikolog tarafından yapılması gerekiyor kuşkusuz.

Öteki kötü alışkanlıklar konusunda ise bu tekrarlama yöntemi, sanırım tümüyle aptalca olur. Sigarayı bırakmak için bu yöntemi uygulamayı bir düşünsenize!

Diğer yetkililer de, kurtulmak istediğiniz bir alışkanlığı irade gücü ile birdenbire kesmenizi öneriyorlar. Tabii ki kötü bir alışkanlığa son vermek, sonunda sizin de istediğiniz şeydir ve onu başarmak için ille de bazı yöntemler gerekmez. Zaten söylemek, yapmaktan her zaman kolay olmuştur.

Kekeleyen birine, artık o huyundan vazgeçmesini söyleyebilirsiniz, ama bunun bir etkisi olacağını hiç sanmam. Kekeleme, diğeri pek çok alışkanlık gibi psikolojik kökenlidir ve onun giderilmesi için de genellikle bir psikolog gerekir.

Bu usulleri bir deneyin. Kendinize meydan okuyun; eğer sapma gösterirseniz, arkadaşlarınız sizinle alay etsinler. Yirmi dört saat yöntemini kullanın ve ufak tefek baştan çıkarmalara kendinizi kaptırmayın. Başarı için zaman ve çaba gerekecek, ama sonunda kazanacaksınız.

Her şeye rağmen, yıllardan beri, hatta bazı durumlarda hayatınız boyunca sürdürdüğünüz bir şeyi kesivermek kolay olmayacak: bunu beklemeyin. Ama eğer o alışkanlığınız sağlığınızı, popülerliğinizi, mutluluğunuzu ve başarı şansınızı etkiliyorsa -ondan kurtulmaya karar vermenin tam zamanıdır. Ben bunu belki yeterince vurgulayamam- sizin bu konuda gerçek ve içten bir istek göstermeniz gerekiyor. O alışkanlıkların kolayca yok edilemeyecek şeyler oldukları gerçeği karşısında, yine'de onlara üstün gelmiş olmanız, size harika bir başarı duygusu tattıracak. Mark Twain şunu derdi: "Bir alışkanlık pat diye pencereden atılamaz; onu, diller dökerek, merdivenlerden yavaş yavaş indirmeniz gerekir." Siz de bu yöntemlerle aynen böyle yapıyor olacaksınız.

Anahtar, Yoğunlaşmadır
Buraya kadar, hep kötü alışkanlıklardan kurtulmaktan söz ettim. Peki, iyi bir tanesini kazanmaya ne dersiniz? Size bunun için çalışılacak ilk şeyin, her tür işi, sanki alışkanlık kazanmış gibi yapmak olduğunu söyleyebilirim. Bölümlerin birinde alışkanlığın, insana çok zaman kazandırdığım belirttim; öyledir de.

Bazı insanların, bir işi ikinci seferinde de aynı şekilde yapmayı çok zor bulduklarım biliyorum. Bence bunun nedeni, konsantrasyon noksanlığıdır. Bir şey yaparken, neyi, nerede, nasıl yaptığınıza dikkat edin; bir sûre sonra bunlar, alışkanlık halini alacaktır. Böylece, artık dikkatinizi onlara vermeniz gerekmeyecek; onlar, kendi işlerim kendileri görecektir.

Eğer, diş macununun kapağını açık bırakmak gibi rahatsız edici bir âdetiniz varsa, kendinizi kapağı tekrar yerine kapatmaya zorlayın. Dişinizi fırçalarken bunu düşünün. Daha sonra, farkına bile varmadan onu kapatmış olacaksınız ve bir daha onu yapmayı hatırlamayacaksınız bile. O iş artık otomatik bir hareket olacak.

Geceleri musluğu hep açık bıraktığınızda o şıp-şıp sesleri sizi yatağınızdan mı kaldırıyor? O zaman dikkatinizi basıncını hissedene kadar musluğu çevirmeye verin. Bu, onun sıkıca kapanmasını sağlayacaktır. Bu işi birkaç gün dikkatinizi vererek yaparsanız, sizde alışkanlık haline gelecektir. Eğer musluk yine de damlatacak olursa, o zaman bir tesisatçı çağırın.

Başlangıçta biraz, konsantrasyon, ileride bir sürü zaman ve çaba sarf etmekten kurtarır sizi. Bir şey alışkanlık haline geldiğinde, onu artık düşünmezsiniz bile. Dolayısıyla, "Acaba banyonun musluğunu kapadım mı?" veya "Kapıyı kilitledim mi?" diye tasalanmanız da gerekmez.

Benim için, sokak kapısının kilitli olup olmadığını kontrol etmeden dışarı çıkmak, elbise giymeden evden ayrılmakla birdir.Öyleyse bir daha belirtelim: Bir süre için tüm ufak tefek işleri, tüm dikkatinizi vererek yapmaya kendinizi zorlayın; bir de bakacaksınız ki, alışkanlık haline gelmişler. Tanıdığım pek çok başarılı insan, zamanlarının büyük bir bölümünü yaratıcı etkinliklere ayırır; çünkü onlar işlerini otomatik bir şekilde sürdürme konusunda kendilerini eğitmişlerdir. O kişiler için küçük, zorunlu, tekrarlanır nitelikteki günlük işler, birer alışkanlık olmuştur artık.

Çoğu zaman, mutsuzluk da kötü bir alışkanlıktan başka bir şey değildir! Sabahları suratsız mı oluyorsunuz? O halde, aynaya bakarak kendinize gülümsemeyi âdet haline getirin. Biliyorum, size budalaca geliyor -ama, bir deneyin ve ne kadar işe yaradığını görün. Mutlu olmayı huy edinirseniz, keyif duyacaksınız.
Çabuk karar vermeyi alışkanlık edinmenin gereğini ne kadar vurgulasam azdır. Kararsızlık, korkunç bir zaman kaybı olmasının yani sıra, mutsuzluğun da genel nedenlerinden biridir. William James'e göre, "Kararsızlıktan başka hiçbir alışkanlığı bulunmayan bir insandan daha zavallısı olamaz!"
Başka insanlara huzur vermeyi de alışkanlık haline getirin. Sizinkiler yerine, onların ufak tefek sorunlarını düşünün; böylece, mutsuzluğun bir başka nedeninin de üstesinden gelmiş olacaksınız 


Harry Lorayne _ Beyin Gücünün Sırları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ÖĞRENCİ YORUMLARIMIZ